Owczarek Podhalański – szczenięta

owczarek podhalański szczeniaki

W nowym domu

Odkąd mieliśmy nasz pierwszy miot „A” chcieliśmy spisać wszystkie wskazówki dla nowych domów naszych szczeniąt.

Wiemy jakie zamieszanie potrafi wprowadzić taki domownik 😉 dlatego spisaliśmy wszystkie nasze wskazówki tutaj, aby pomóc opiekunom stworzyć bezpieczne otoczenie dla szczeniaka. Przedstawiamy poniżej wszystko co sprawdza się u nas i bazuje na naszym doświadczeniu w odchowywaniu szczeniąt Owczarka Podhalańskiego.

Karmienie Twojego szczeniaka

Polski Owczarek Podhalański to dość prymitywna rasa psa, wynika to z miejsca jego pochodzenia, gdzie przebywał przez setki lat. Owczarek Podhalański pochodzi, jak sama nazwa wskazuje, z Podhala – jest to dość biedny region, biorąc pod uwagę, że psy spędzały większość czasu na bacówkach pilnując owiec, zaadoptowały się do warunków tam panujących (pod różnymi względami). Jedzenie nie było zbyt urozmaicone i wysokojakościowe – psy jadły serwatkę, resztki po uboju owiec (czasami mięso, ale głównie to co zostawało). Psy, które nie były w stanie utrzymać się w takim środowisku po prostu nie były używane do dalszej hodowli. Wynikiem tego było dostosowanie się psa do wykorzystywania i pobierania jak najwięcej mikro i makroelementów ze słabego jakościowo jedzenia.

Przez ostatnie dwie dekady jakość jedzenia naszych Owczarków Podhalańskich zdecydowanie wzrosła. Większość psów hodowlanych nie mieszka już w Tatrach, nie pilnuje owiec i nie je resztek ze stołu, ale dobre jakościowo suche jedzenie. Większość z tych psów bardzo dobrze dostosowała się do nowych, podwyższonych standardów żywieniowych. Jednak, są też takie, które mają różne problemy wynikające z jedzenia zbyt bogatej w witaminy i minerały karmy. Dużo problemów jest związanych z dysplazją stawów biodrowych, więc lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego nie polecamy karmić Podhalana karmą super premium, choć wiemy, że chcesz jak najlepiej dla swojego szczeniaka. Ogromną zaletą karmienia Owczarka Podhalańskiego karmą, która nie jest tak bogata w witaminy oraz mikro i makroelementy jest spowolniony proces wzrostu, co dla psa osiągającego 40-50 kg w pierwszym roku jest bardzo ważne. Wolny, stabilny i równy wzrost w ciągu pierwszego roku życia jest kluczem w zapobieganiu dysplazji stawów.

Bazując na naszym doświadczeniu w odchowie ponad 10 psów, od szczeniaka do dorosłego bez żadnych problemów zdrowotnych i ze świetnymi wynikami w badaniu na dysplazję – rekomendujemy aby karmić psa BARFem/naturalnym jedzeniem surowym i suchym średniej jakości – w proporcjach 50/50 lub ewentualnie 75% do 25%, bez dodatkowej suplementacji w obu przypadkach. Naturalne i suche nie powinno być podawane w tym samym czasie, a raczej jako oddzielne posiłki. To pozwoli Twojemu szczeniakowi rosnąć na naturalnym psim jedzeniu, a wszelkie pomyłki i braki żywieniowe uzupełni z suchego, jeśli będzie tego potrzebować. Oczywiście możesz usłyszeć od innych właścicieli, że karmienie BARFem jest bardzo drogie i czasochłonne, ale zapewniam, że to kwestia organizacji – trzeba znaleźć dobrego dostawcę z normalnymi cenami, a posiłek dla swojego psa przygotujesz w kilka minut.

Owczarek Podhalański – szczenięta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry